خرید بک لینک
آموزشگاه کافی شاپ
آموزشگاه شیرینی پزی
آموزشگاه آشپزی
تور دبی
ویزای تایوان
باربری تهران
در برقی اتوماتیک و کرکره
خرید اتو تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
ظروف يكبار مصرف ساز و كار
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :sazokar
تاريخ: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت: ۰۶:۱۵:۰۷

Related image


زماني كه براي اولين بار ظروف يكبار مصرف وارد بازارها شدند، همه نفس راحتي كشيدند و به خود وعده زندگي سالم‌تر و البته راحت‌تري دادند. در حال حاضر سا‌ل‌هاست كه اين ظروف حتي در نذري‌ها و سفره‌هاي ما جاي خود را باز كرده‌اند و از زماني كه نذري در سيني‌ها و ظروف فلزي در بين مردم پخش مي‌شد زمان زيادي گذشته ‌است.

ظروف عسل

 
مزاياي استفاده از ظروف يكبار مصرف  


1- داراي مقاومت به مواد الكلي
?-  صرف انرژي كمتر براي توليد
?- قابليت شكل پذيري بالا با گستردگي متفاوت خواص فيزيكي
?- طرح پذيري
?- شفاف بودن
مناسب بودن پلاستيك ها در كاربردهاى غذايى :


تمامى پليمرها از نوع دست اول تا آنهايى كه بازيافتى بوده و همچنين ظروف پلاستيكى حتماً بايد قبل از استفاده در صنعت غذايى تحت آزمون Food grade قرار بگيرند. اين آزمون تحت استانداردهاى اتحاديه اروپا (EEC) و آمريكايى (FDA) انجام مى شود. با انجام آزمون هايى كه در اداره كل آزمايشگاه هاى كنترل غذا و دارو نيز قابل اجرا هستند ميزان مهاجرت مواد سازنده پليمرها به سمت مواد غذايى مشابه سنجيده مى شود. در واقع وزارت بهداشت مقاومت و ميزان مهاجرت مواد سازنده پليمرها را در حلال ها يا محلول هاى مشابه مواد غذايى مى سنجد.
  


ظروف پلاستيكي يكبار مصرف را داخل ماكروفر قرار ندهيد :

ظرف يكبار مصرف

از ظروف پلاستيكي در ماكروويو استفاده نكنيد به خصوص غذاهاي حاوي روغن و چربي ، چون گرما و پلاستيك و روغن با هم تركيب شده ، كه نتيجه ي آن توليد سم ديوكسين است ( از ظروف پيركس و چيني استفاده كنيد).


 براي نوشيدني‌هاي گرم از ليوان‌هاي كاغذي يا ظروف پلي استايرني سفيد رنگ و براي نوشيدني‌‌هاي سرد از ظروف پلي استايرني بي‌رنگ و شفاف استفاده كنيد


ظروف پلي استايرن چيست؟
پلي‌استايرن يك پليمر مصنوعي معطر از مونومر استايرن (يك ماده پتروشيمي) مي‌باشد كه براي ساخت فنجان، بشقاب، كاسه، ظروف غذاي بيرون بر و غيره مورد استفاده قرار مي­گيرد. اين ماده به دليل وزن سبكي كه دارد كه ??% آن را هوا تشكيل داده شناخته شده مي‌باشد. در حقيقت در گذشته نه چندان دور، ليوان‌هايي‌ از جنس پلي‌استايرن بهترين روش براي نوشيدن مايعات گرم محسوب مي شد. پلي‌استايرن?? سال پيش به عنوان يك عايق ارزان و عالي براي نگه داشتن قهوه داغ مورد استفاده قرار مي­گرفت. ليكن از اين ماده بعدها در ظروف يكبار مصرف نيز مورد استفاده قرار گرفت 
زيپ كيپ


ظروف يكبار مصرف گياهي چيست؟
ظروف يكبار مصرف گياهي  از نشاسته وذرت ساخته شده‌ا‌ند و  همانند ظروف بامبو دوستدار محيط زيست مي باشند. در شرايط مناسب (دما، رطوبت و حضور ميكروب ها)، محصولات به زيست تا ? ماه در طبيعت تجزيه مي شوند. اين محصولات تبديل به هوموس‌هاي غير سمي شده كه مي‌توان از آن‌ها به عنوان كود استفاده شود. ظروف يكبار مصرف گياهي به زيست از نشاسته ذرت ساخته مي‌شوند و در نهايت در دستگاه‌هاي مختلف فرمينگ تبديل به ظروف گياهي در اشكال مختلف مي‌شوند


استفاده از ظروف يك بار مصرف گياهي را به دليل برخورداري از مزاياي خوب سلامت به تمامي خانواده هاتوصيه مي كنند. زمان برگشت ظروف پلاستيكي يك بار مصرف به طبيعت ??? تا???سال طول مي كشد، اما اين زمان براي ظروف يك بار مصرف گياهي پنج تا شش ماه بدون هيچ آسيب زيست محيطي است.


اين ظروف عاري از هر گونه اثرات مضر و عكس العمل هاي شيميايي در تماس با مايعات و غذاهاي داغ و مقاوم در برابر حرارت است كه باعث بروز بيماريهاي عصبي و خوني مي شود. ارتقاي ايمني و سازش با محيط زيست از جمله علل اصلي ترغيب و تشويق مصرف كنندگان به تهيه اين ظروف است.
قيمت روز نايلكس


توصيه وزارت بهداشت


وزارت بهداشت هم در راستاي تامين و حفظ و ارتقاي سلامت جامعه بر استفاده از ظروف يكبار مصرف گياهي كه داراي مجوز قانوني لازم از اين وزارتخانه است، تاكيد كرد. به گزارش وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشكي، ظروف يكبار مصرف گياهي (بر پايه نشاسته ذرت يا گندم) كه بتازگي در كشور توليد شده، هيچ مشكلي براي سلامتي استفاده‌كنندگان ايجاد نمي‌كند و به دليل طبيعي بودن پليمرهاي آن، زيست تجزيه‌پذير بوده و باعث تخريب محيط زيست نيز نمي‌شود.
وليد ظروف گياهي به دهه 1970 بازمي‌گردد اما در نهايت آمريكايي‌ها در سال 2002 موفق به توليد انبوه پليمر‌هاي گياهي شدند و از بهمن ماه 86 محققان ايراني موفق به توليد اين پليمر‌ها شدند و نام ايران به‌عنوان پنجمين كشور در دنيا كه صاحب اين فناوري است، ثبت شد.

دود رنگي دستي

به‌طور معمول در كشور‌هاي صاحب فناوري توليد پليمر‌هاي گياهي از نشاسته ذرت، سيب‌زميني و گندم براي اين منظور استفاده مي‌شود. نشاسته به‌طور طبيعي يك پليمر گياهي است كه خاصيت هيدروفيلي (آب دوستي) دارد. پس اولين مرحله توليد يك پليمر قوي از بين بردن اين خاصيت است: افزودن اسيد‌هاي چرب گياهي چون استاريك اسيد و اولئيك اسيد باعث مي‌شود تغييراتي در تركيب اوليه به وجود‌ آيد و با تشكيل گروه استري با زنجيره طويل كربني، خاصيت آب‌گريزي ايجاد شود.
در مراحل بعدي، افزودن تركيباتي مانند موم عسل، روغن‌هاي گياهي، گلوتن (براي حفظ خاصيت چسبندگي) و سلولز خواص فيزيكي و مكانيكي پليمر بهبود مي‌يابد و تركيب حاصل در دستگاه اكستروژن به گرانول تبديل مي‌شود. تبديل گرانول به ورق، مواد تزريقي و فيلم‌هاي نازك محققان را قادر مي‌سازد انواع و اقسام كيسه‌هاي پلاستيكي،ظروف پلاستيكي، ظروف يكبار مصرف و… را توليد كنند.

ظروف يكبار مصرف شفاف

در استفاده از اين پلاستيك‌ها هيچ محدوديتي وجود ندارد و تمام انواع ظروفي كه با پلاستيك‌هاي معمول ساخته مي‌شود با پليمر‌هاي گياهي هم قابل توليد است، ضمن اينكه ظروف گياهي از انعطاف‌پذيري بيشتري برخوردارند، در مايكروفر قابل استفاده‌اند، بر خلاف پلي‌استايرن كه استفاده از آن در دماي بالاتر از 65 درجه مجاز نيست، دماي 90 تا 100 درجه سانتي‌گراد را به راحتي تحمل مي‌كنند.

ظرف ژله تك نفره يكبار مصرف

تجزيه ظروف گياهي در خاك حداكثر 3 تا 6 ماه طول مي‌كشد كه بستگي به دما، رطوبت و فشار خاك دارد كه ميكروارگانيسم‌هاي موجود در خاك را تحت‌تاثير قرار مي‌دهند. علاوه بر حفظ محيط زيست، حفظ سلامت انسان‌ها هنگام استفاده از اين ظروف اهميت ويژه‌اي دارد و از آنجايي كه اين پليمر‌ها منشا گياهي و طبيعي دارند، هيچ ماده سمي و مضري از آنها آزاد نمي‌شود.
پلاستيك زيپ دار


عدم‌ وابستگي به منابع نفتي و مصرف كم انرژي براي ساخت ظروف يكبار مصرف گياهي از ديگر مزاياي آن است.پليمرهاي گياهي جهت توليد دمايي در حدود 130 درجه نياز دارند درحالي‌كه در پليمر‌هاي معمولي اين دما بالاي 190 درجه است و اين اختلاف 60 درجه دما باعث صرفه جويي مالي زيادي در طول سال مي‌شود.


آمريكا ظروف را از نشاسته ذرت توليد مي كند. ايتاليا و انگلستان از نشاسته سيب زميني استفاده مي كنند.


ولي ايران با توجه به فراواني نشاسته ذرت و گندم در كشور از آن ها بهره گرفته ايم. ولي تكنولوژي به گونه اي است كه مي توان از هر نوع نشاسته اي توليد كرد.


خواص نشاسته براي توليد ظروف گياهي
كاسه يكبار مصرف


نشاسته از نظر خواص فيزيكي يك ماده پليمر گياهي ضعيف است. ما اين خواص را ارتقا داديم. نشاسته را يك ماده آب دوست است به ماده اي آب گريز تبديل كرديم، در اصل مي توان گفت هنر اين كار در آب گريز كردن نشاسته است.

ظرف پلاستيكي درب دار

سپس با افزودن موادي مثل موم عسل، روغن گياهي و فيبر سلولز و آن را ارتقا داديم. براي مثال موم عسل باعث براق و نرم شدن آن مي شود و فيبر سلولز به آن استحكام مي دهد.


ميزان دماي قابل تحمل توسط اين ظروف از 20 درجه تا 100 درجه مي باشد. البته تفاوت ظروف گياهي يكبار مصرف با نوع پلاستيكي در اين است كه از مايكروفر مي توان استفاده كرد. سفره يكبار مصرف ارزان قيمت

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
تاریخ امروز
پیوندهای روزانه
  لينكي ثبت نشده است
آمار بازدیدکنندگان
ابزارک هاى وبلاگ